wtorek, 5 lipca 2011

Wyniki maturalne z powiatu żuromińskiego

Jako pierwszy podaję wynik matur z naszego powiatu. W tym roku zgłoszonych do egzaminu maturalnego zostało 545 uczniów, z czego faktycznie przystąpiło 522 abiturientów. Świadectwo maturalne otrzymały 352 osoby. Zdawalność w naszym powiecie wyniosła nieco ponad 71%. Średnia krajowa to 75,5%, a województwa mazowieckiego 75%.  Dla większości, którzy nie zdali egzaminu barierą nie do pokonania stała się matematyka. Przyglądałem się tegorocznym testom z tego przedmiotu i wydaje mi się, że były one o wiele prostsze niż te, które ja zdawałem ponad 20 lat temu. Czyżby poziom nauczania się obniżył? Jakie jest Wasze zdanie?

3 komentarze:

  1. Poziom nauczania się nie obniżył tylko materiał nauczany jest o wiele gorszej jakości. W latach osiemdziesiątych, z ósmej klasy szkoły podstawowej(dla młodszych gwoli informacji wtedy nie było gimnazjów), do szkoły średnie szło 4- 5 uczniów, reszta do zawodówek lub wcale, dziś jest odwrotnie i to jest odpowiedz na to pytanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś zdawało się na studia wyższe dla poszerzenia wiedzy. Dziś dla zdobycia „papierka”! Dziś trwa nikomu nie potrzebna produkcja magistrów. Znam osobiście operatora koparki (magister biologii), kierowcę tira (licencjat z pedagogiki pracy), sprzedawcę w sklepie z sprzętem RTV AGD (magister fizyki). Do tego dochodzi cała armia magistrów i licencjatów na Wyspach pracujących na zmywaku. Dziś mało ważne staje się wykształcenie a tak naprawdę to jak w sobie w życiu radzisz i co potrafisz robić. Oczywiście idealnym modelem było by gdyby w swych umiejętnościach i wykonywanej pracy posiadać stosowne wykształcenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja uważam, że poziom nauczania się obniżył, materiał nauczany jest wiele gorszej jakości oraz spadła nazwijmy to dyscyplina w szkołach.W szkole podstawowej czy gimnazjum obecnie każdy zdaje do następnej klasy.To wszystko dotyczy również i studiów. W latach osiemdziesiątych, aby dostać się na studia trzeba było być bardzo dobrym uczniem w liceum i mieć jeszcze do tego szczęście. Liczba studentów wynosiła wtedy około 350 tys. i wszystkie uczelnie były państwowe. Teraz mamy 2 miliony studentów i większość uczelni prywatnych. Na studia może praktycznie iść każdy kto ma świadectwo maturalne. Wiadomo, że uczelniom prywatnym chodzi o kasę. Aby patrzeć jak w Żurominie powstanie jakiś oddział Włodkowica czy Łowicza. Reasumując: nasze społeczeństwo jest coraz bardziej wykształcone, ale tylko na papierze. W praktyce jest całkiem odwrotnie. Wojtek.

    OdpowiedzUsuń