sobota, 23 kwietnia 2011

Relacje żyjących świadków o zbrodni niemieckiej w Przeradzu Małym

Jak obiecałem w moim pierwszym poście, będę także poruszać tematy historyczne. Szczególnie interesuję się okresem od początku XX wieku do 1956 roku. Zajmuję się historią mojego regionu. Postanowiłem, że będę gromadzić wszelkie pamiątki oraz relacje ludzi o wspomnianym okresie. Przedstawiam Państwu zatem moje dwa pierwsze wywiady z osobami, które żyją i pamiętają zbrodnię hitlerowską popełnioną w Przeradzu Małym w październiku 1944 roku. W jej wyniku męczeńską śmierć poniosła czteroosobowa rodzina Kędzierskich. Niemcy zgładzili tę rodzinę za pomoc partyzantom AK.

Żuromin i okolice w starej fotografii

W dalszym ciągu proszę o pomoc w powiększaniu mojej galerii zdjęć Żuromina i okolic. W ostatnim czasie przybyło mi sporo ciekawych zdjęć. Jedno z Żuromina (dom towarowy WDT), kilkanaście z Bieżunia (dziękuję za udostępnienie Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu) oraz zdjęcia z 1976 roku przedstawiające uroczystość nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Kuczborku. Proszę o odwiedzanie mojej galerii oraz komentarze. Drodzy Czytelnicy nie trzymajcie zdjęć w szufladzie. Podzielcie się nimi z innymi. Proszę o kontakt ze mną slawtop(at)gmail.com . Podjadę, zeskanuję i oddam. Podziękuję!

piątek, 22 kwietnia 2011

Życzenia Świąteczne

Zdrowych, ciepłych, radosnych, pełnych nadziei, Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
pięknych spotkań z budzącą się do życia przyrodą, dla gości i sympatyków mojego bloga,
przesyła jego właściciel
stzstz
To pięknie przyozdobione jajo jest dziełem mojej żony.

czwartek, 21 kwietnia 2011

Mój sposób na zmniejszenie bezrobocia w kraju i w rejonie

Do wniosków doszedłem sam pracując jako handlowiec w jednej z prywatnych firm z terenu Żuromina. Często składam oferty do przetargów na produkowany u nas sprzęt. Jak się okazuje, głównym i często jedynym kryterium wyboru pozostaje cena. W praktyce oznacza to, że wygrywa zazwyczaj tani sprzęt wyprodukowany w Chinach. Nie bierze się pod uwagę jakości, szybkiego i taniego serwisu, dostępu do części zamiennych. Nie bierze się pod uwagę zawyżonych przez skośnookich parametrów zamawianego sprzętu.
Co mówi Ustawa o zamówieniach publicznych.

sobota, 16 kwietnia 2011

Uroczystość na żuromińskim kirkucie

Jak wcześniej pisałem w dniu 14 kwietnia 2011 roku o godz. 12.30 na żuromińskim cmentarzu żydowskim odbyła się uroczystość odsłonięcia dwóch tablic pamiątkowych. Na tablicach wymienione są nazwiska rodzin żydowskich mieszkających w Żurominie przed wojną. W ten sposób Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego we współpracy z ziomkostwem Żydów żuromińskich z USA chce przywrócić pamięć o nich, gdyż na cmentarzu nie zachowały się żadne nagrobki. Oficjalne odsłonięcie tablic odbyło się w obecności potomków żuromińskich

piątek, 15 kwietnia 2011

Droga krzyżowa przeszła ulicami Żuromina

Jak co roku w piątek przed Niedzielą Palmową tłumy mieszkańców Żuromina przeszły ulicami miasta z wielkim drewnianym krzyżem. Jak poinformował wiernych ksiądz proboszcz Kazimierz Kowalski, krzyż został przywieziony z ziemi świętej. Tegoroczna trasa drogi krzyżowej była wyjątkowo krótka i prowadziła ulicami: Ojców Reformatów, Wiatraczną, Olszewską do ronda, Targową, placem Wolności i Kościuszki. Na trasie wierni zatrzymali się 14 razy, by przy kolejnych stacjach rozważać słowa Męki Pańskiej. Droga krzyżowa to wielkopostne nabożeństwo adoracyjne, polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Chrystusa z pretorium Piłata do miejsca ukrzyżowania na Golgocie. Nabożeństwo drogi krzyżowej zakończyło się odśpiewaniem przez wiernych pieśni "Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych"  o godz. 20.15.

czwartek, 14 kwietnia 2011

Żuromin kibicuje zawodnikom Wkry zgodnie z polską normą

W ostatnią sobotę tj. 9 kwietnia byłem na meczu piłki nożnej pomiędzy Wkrą Żuromin, a Kryształem Glinojeck zakończonym zwycięstwem gospodarzy 1-0. Lubię football oraz znając kłopoty finansowe naszej drużyny postanowiłem pójść na mecz. To co najbardziej rzuciło mi się w moje uszy to mało kulturalny doping, a w szczególności wulgaryzmy adresowane głównie w stronę sędziów. Zastanawiam się, jak wielką odporność psychiczną muszą posiadać arbitrzy. A może już zdążyli się do tego przyzwyczaić?

środa, 13 kwietnia 2011

Ogrodzenie cmentarza żydowskiego naprawione (aktualizacja)

W tym tygodniu zostało naprawione ogrodzenie cmentarza żydowskiego. Prace wykonał Urząd Gminy i Miasta na prośbę Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z Warszawy. Gmina za naprawę ogrodzenia oraz prace porządkowe ma wystawić fakturę . W najbliższy poniedziałek planowana jest na kirkucie uroczystość odsłonięcia tablic pamiątkowych. O szczegółach poinformuję jutro.
Aktualizacja. 
Jednak termin uroczystości w ostatniej chwili został zmieniony na dzisiaj godz.12.30

niedziela, 10 kwietnia 2011

Rok po tragedii smoleńskiej - koniec polskiej żałoby

Dzisiaj mamy koniec żałoby narodowej i jednocześnie ostatni dzień końca rozejmu politycznego. I to wbrew pozorom wcale nie jest złe. Jeżeli ludzie czy politycy nie kłócą się o swoje ideały, to znaczy że im na nich wcale nie zależy, są na nie obojętni. Że naprawdę ich nie mają, a chodzi im tylko i wyłącznie o władzę. Spory są wpisane w politykę. Tą polską i tą żuromińską. Idzie tylko o to, abyśmy kłócili się pięknie. To znaczy, aby nie atakować ludzi, którzy wygłaszają przeciwne nam poglądy. Aby nie być mściwym w stosunku do osób o innych poglądach politycznych.

niedziela, 3 kwietnia 2011

Uczczono 6-tą rocznicę śmierci papieża


Orędzie "Internet nowym forum głoszenia ewangelii", 2002
Dla Kościoła nowy świat cyberprzestrzeni jest wezwaniem do wielkiej przygody w posługiwaniu się jej potencjałem dla głoszenia orędzia ewangelicznego. To wyzwanie jest u początku tego tysiąclecia istotą znaczenia naśladowania Chrystusa i jego nakazu: "Duc in altum!" (Łk 5,4). (Orędzie "Internet nowym forum głoszenia ewangelii", 2002) 

Wczoraj w szóstą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II mieszkańcy Żuromina uczestniczyli wieczorem w uroczystej mszy świętej. Od samego rana wierni przynosili znicze pod pomnik Papieża znajdujący się na placu przed kościołem. O godz. 21.30 uczestnicy modlitewnego czuwania wyszli pod pomnik. Odśpiewano Apel Jasnogórski. Dokładnie o 21.37 zadzwoniły kościelne dzwony. Następnie wierni w towarzystwie zespołu muzycznego Amen zaśpiewali ulubioną pieśń Papieża Polaka "Barkę". W tym momencie ludzie trzymali się za ręce. Tegoroczna rocznica ma szczególne znaczenie. Za niespełna miesiąc w Rzymie polski Papież zostanie beatyfikowany. Aby podkreślić rangę tego wydarzenia na frontonie naszego kościoła pojawiło się dużych rozmiarów zdjęcia Jana Pawła II.

sobota, 2 kwietnia 2011

Wiosna - czas najwyższy zabrać się za drogi


Wiosna dzisiaj przyszła na całego, z czego cieszymy się prawie wszyscy. Prawie, bo mniej powodów do radości mają kierowcy za sprawą drogich paliw oraz fatalnej jakości dróg. Oczywiście nie jest to tylko problem Żuromina. W takiej sytuacji jest wiele miast i powiatów w całej Polsce. Jednak w kraju pozimowe remonty dróg już trwają. Jadąc trzy tygodnie temu do Torunia takie prace trwały w Rypinie oraz pomiędzy Kowalewem Pomorskim a Golubiem-Dobrzyniem. Chociaż mamy już kwiecień, to w Żurominie nic się w tym temacie nie dzieje, albo prawie nic. W mieście potrzebne są remonty dróg. Po zimie większość ulic jest w fatalnym stanie. Kierowcy powinni uważać na zawieszenia samochodów.

Gdy przychodzi zima mówimy zazwyczaj, że drogowcy zaspali. Gdy przychodzi wiosna sytuacja jest podobna, tylko czy jest to tylko wina drogowców?


Od dzisiaj zmieniam wygląd swojego bloga na wiosenny.

Kolejny absurd związany z ul. Zwycięstwa

Znalazłem super dochodowe miejsce dla żuromińskiej policji. Wszystkie samochody ciężarowe od 10 ton wjeżdżające na stację paliw Lotos oraz tiry z towarem zaopatrzeniowym dla sklepu Biedronka łamią przepisy.

piątek, 1 kwietnia 2011

Czym jest utwardzony pas gruntu wzdłuż drogi do Brudnic?

Jadąc dzisiaj rowerem do Brudnic postanowiłem przyjrzeć się bliżej - nazwę to "utwardzonym pasem gruntu" wzdłuż drogi. Trudno mi jednoznacznie określić, czym tak naprawdę jest ten utwardzony pas gruntu. Jak się okazuje również nie wie o tym sam inwestor. Raz pisze na swojej stronie o chodniku, drugi raz o ścieżce rowerowej, a innym razem o ścieżce pieszo-rowerowej. Dla mnie ten pas nie podlega żadnemu z tych trzech pojęć.